Facebook
Volba spotřebitelů
Šanta, kozlík a kočičí tráva pro pohodu i zdraví kočky

Šanta, kozlík a kočičí tráva pro pohodu i zdraví kočky

Pojem kočičí tráva zná drtivá většina majitelů koček. Jedná se o speciálně pěstěné rostliny, které se vyznačují blahodárnými účinky na naše kočičí miláčky. Dovedou je totiž zklidnit a uvolnit, pozitivně působí na jejich nervy, ale také na jejich trávicí trakt, a dokonce i na celkovou imunitu.

Kočičí tráva by tak rozhodně neměla chybět ve výbavě vaší kočičky, a to, ať už máte svého kočičího mazlíčka pouze v bytě, nebo má přístup ven, do přírody a na zeleň. Kočičí tráva je zkrátka kočičí tráva a nic ji nenahradí.

Proč kočičí trávu?

Kočičí tráva je obecné pojmenování travin a bylin s blahodárnými účinky právě pro kočky. V první řadě prospívají jejich trávicímu traktu a jeho čištění. Je to vlastně pro kočky pomyslný doplněk stravy, který jim navíc chutná a dovedou jej rozpoznat mezi celým septetem dalších trav nebo zeleně.

Zároveň některé byliny, například šanta kočičí nebo kozlík lékařský, mají navíc pozitivní vliv i na psychiku kočky. Zvládnou je zklidnit, uvolnit, zbavit stresu, a proto jsou hojně doporučovány jako součást terapie při stresovém chování koček, ať už při různých podobách strachu, nejistoty nebo při nevhodném značkování teritoria i při začátku soužití s novým zvířecím členem domácnosti. A stejně jako se říká: „Tisíc lidí, tisíc chutí,“ platí toto úsloví i pro kočky. Některé z nich totiž doslova pasou po kozlíku, jiným naopak nic neříká a navnadit a zklidnit je dovede až právě šanta kočičí.

Víte však, jakou kočičí trávu a v jaké situaci používat? A co vaší kočičce přinese? Zde je stručný přehled.

Kočičí tráva

Pojem kočičí tráva je obecné, byť nepřesné, pojmenování rostliny, která svým vzhledem nejvíce připomíná klasikou venkovní trávu. Ve skutečnosti se jedná o více rostlin, nejčastěji ječmen nebo žito. Semínka kočičí trávy seženeme ve zverimexech, ale například i v některých hobby marketech nebo zahrádkářstvích. Pěstování je pak naprosto jednoduché. Semínka můžeme nechat nabobtnat a naklíčit a vložit do zeminy, popřípadě je rovnou vložit do substrátu a začít pěstovat. Jednodušším způsobem je nákup už vzrostlé kočičí trávy, kterou seženeme v řadě zahrádkářství. Tu můžeme následně doma pěstovat v květináči nebo ji přesadit na záhonek.

Kočičí tráva má blahodárný vliv na kočičí zažívání a trávicí trakt, kdy pomáhá při jeho čištění a přispívá k celkovému zdraví kočky. Nejlepší na tom je ovšem fakt, že kočky kočičí trávu milují, a tak se může snadno stát, že hned, jak ji přinesete domů, se na ni vrhnou s větší rychlostí než například na maso.

Pokud s kočičí trávou nemáte zkušenosti, nemělo by vás rozhodně vyvést z míry, že se může po konzumaci této trávy dostavit zvracení. To totiž není příznakem zdravotního problému, ale právě naopak. Kočka tímto způsobem čistí svůj trávicí trakt a udržuje si tak zdraví a kondici. Pořízení kočičí trávy je dokonce doporučováno i majitelům, jejichž kočky mají volný přístup ven a mohou konzumovat klasikou trávu. Ta jednak nemá na zažívání kočky natolik příznivý vliv jako pravá kočičí tráva, ale hlavně může být znečištěna, ať už vlivy prostředí, značkováním zvířat, nebo obsahovat alergeny, například pyly a řadu dalších.

Kočičí tráva však představuje pozitivum i pro nás, majitele koček. Ne výjimečně se stává, že nám kočka okusuje rostliny v bytě. Často jí „chutnají“ například menší palmičky (dracéna), ale i fíkus a podobné zelené rostliny. Kočičí tráva nám je může doslova pomoci zachránit.

Šanta kočičí

Šantu kočičí lze řadit spíše než k travám k bylinám. Jedná se o velmi aromatickou rostlinku s fialovými květy, která je charakteristická svojí omamnou vůní. A právě vůně je tím, co kočku dovede zklidnit, uvolnit a upravit její pocuchané nervy.

Taková šanta udělá s kočičkou doslova divy. I ta nejprudší kočka po ní totiž může být klidnější, přítulnější, ale i hravější. Kočky ji opravdu milují, proto není vhodné je vyhánět, když se v právě zasazené šantě začnou povalovat, třít se o ni, případně ji doslova hltat.

A i zde platí, co kočka, to individuální tvor a individuální reakce, tedy i na šantu. Na některou kočku může mít šanta sedativní účinky, jinou může probudit k větší hravosti a další k aktivnímu sexuálnímu chování. A s některou kočkou naopak nemusí udělat vůbec nic. Není ani výjimkou, že kočka, která se nejprve v šantě nadšeně válela, o ni postupně ztratí zájem. To vše totiž souvisí s vývojem kočky jako takové, stárnutím a měnícími se prioritami.

Pěstování šanty je pak rovněž relativně nenáročné. Nejsnazším způsobem je zakoupení bylinky v zahrádkářství a její následné přesazení na záhonek nebo do prostorného květináče.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je na rozdíl od šanty a kočičí trávy bylinou, kterou dobře známe i my. Většinou si vybavíme jeho příznivé účinky při řešení nespavosti nebo pomoci při stresu a zvýšené psychické zátěži. Velmi obdobně pak může kozlík pomáhat i našim kočičkám.

Kočky totiž dokáže účinně zklidnit, dokonce mu jsou přisuzovány ještě větší tišící účinky na kočičí psychiku než v případě šanty kočičí. U početné skupiny koček, se kterými nic nedělá šanta kočičí, je to právě kozlík lékařský, po kterém se mohou takzvaně utlouct. A tak ho okusují, třou se o něj nebo se v něm válí či v něm hodiny leží.

A podobně jako šanta kozlík některé kočičky dokonale zklidní a utlumí, jiné naopak nabudí a vyprovokuje k aktivitě a hrám.

Seženeme jej opět ve většině zahrádkářství. Jeho pěstování je pak relativně nenáročné, můžeme ho mít v bytě v květináči, ale také na záhonku, dobře snáší i zimu.

A jakou kočičí trávu zvolit pro vašeho domácího mazlíčka? Za nás by jednoznačně žádné kočce neměla chybět kočičí tráva. Právě ta dovede podpořit zdraví trávicího traktu, které je pro celkovou vitalitu kočky klíčové. A pokud máte pocit, že vaše kočička trpí stresem, je nervózní nebo neklidná, je vhodné vsadit na kozlík lékařský nebo na šantu kočičí. Než ale rostlinu vyberete, bude ideální si pořídit několik jejích sušených květů a nechat k nim kočičce přivonět. Právě na základě tohoto jednoduchého testu zjistíte, zda je vaše kočka spíše na kozlík nebo na šantu. Některé kočky totiž nechává bez zájmu kozlík a jiné zase šanta.

Stačí pár vteřin a vše je jasné a vy už můžete jít do zahrádkářství takzvaně na jistotu!
 

Další články