Facebook
Volba spotřebitelů
Kočka po kastraci. Víte, jak upravit její stravování?

Kočka po kastraci. Víte, jak upravit její stravování?


Kastrace je zásadní změna v životě každé kočičky i kocourka. Ať už jste se pro ni rozhodli z jakéhokoli důvodu, jde každopádně o správnou volbu, což vám potvrdí i řada našich předních odborníků a kočičích psychologů.

Nemusíte si dělat výčitky, ani mít špatné svědomí, že vaši kočičku trápíte, rozhodujete za ni nebo ji něco odpíráte. Naopak! Vaší kočičce tak jedině zajistíte bezpečí, kvalitnější a delší život a mnohdy můžete právě kastrací předejít i některým onemocněním. Podcenit byste ale neměli ani stravování kočičky po kastraci. Chovatelé totiž často mají pocit, že zákrokem kočičce ubližují, ale mnohdy si neuvědomují, že daleko více ji může následně ublížit nevhodná strava. Přinášíme proto rady, jak na správné stravování, ať máte doma pohodovou, šťastnou a zdravou kočičku!

Kočičí apetit po kastraci

Mezi jeden z nejčastějších mýtů o kočkách a kastraci patří ten, který hlásá, že kastrované kočky jsou vždy obézní nebo mají minimálně nadváhu. To je však spíše polopravda.

A jak je to tedy doopravdy? Faktem je, že po kastraci je vhodné se na stravování kočičky zaměřit a dopřát ji to nejlepší. Ale vezměme to od začátku. Kastrace má pochopitelně vliv na reprodukci. V těle kočičky přestanou probíhat biochemické procesy charakteristické právě pro reprodukční období, během kterého bývá potlačena chuť k jídlu. A přesně tohle kastrace mění. Jejím vlivem se totiž pozměňuje i metabolismus kočky, a proto jí po zákroku může výrazně vzrůst apetit. Ten společně v kombinaci s vyšší porcí jídla a menší dávkou pohybu může postupně vést k obezitě.

Vše se ale dá řešit, a tak rozhodně nelze dělat rovnítko mezi pojmy kastrovaná kočka a obezita. Dokonce není ani pravda, že po kastraci se kočka stává línější, celý den prospí nebo právě projí. Naopak, celá řada chovatelů má kočičku stejně aktivní jako před kastrací. Byla kočička zvyklá běhat po zahradě a honit se s další kočkou nebo skákat na mouchy? Nebo celý den dováděla na škrabadle a skákala na všechny své hračky a pohyblivé myšky? Pokud ano, tak se většinou příliš nezmění a kočička nepřijde o nic ze své povahy ani zálib. Důvodem rizika nadváhy je tedy skutečně spíše zvýšený kočičí apetit. Nakonec, stejně jako u nás lidí, pokud začneme více jíst, přijímat více energie, ale naopak ji budeme vydávat pořád stejně, projeví se to i na naší postavě. A přesně tak je to i u koček.

Krmivo pro kastrované kočky

Ne nadarmo nalezneme prakticky v každém obchodě speciální krmiva pro kastrované kočky. Většinou bývají označena jako sterilised nebo sterile cat. Pokud tak doma máme kastrovanou kočku, rozhodně se vyplatí jí tento typ krmiva pořídit.

Chovatelé navíc nemusí mít strach, že by krmivo bylo nějak dietní nebo by kočku jakkoli ochuzovalo. Naopak. Kvalitní krmiva pro kastrované kočky jsou založeny právě na vyváženém složení, kontrolují hmotnost kočky, disponují potřebnými vitamíny a minerály nebo také dbají na podporu imunity, kondice, zdraví močových cest i podporu trávení (např. Shelma Sterilised).

Jejich význam spočívá především v nižším obsahu tuku, jinak řečeno, v přizpůsobeném poměru proteinu právě k tuku. Pozor ale na to, co kupujeme! Skutečně kvalitní krmiva pro kočky, a to i pro ty nekastrované, by rozhodně neměla obsahovat obiloviny, které mohou vyvolávat potravinové alergie.

Proč upravit stravování kočky po kastraci?

Řada majitelů kastrovaných koček řeší i otázku, zda je nezbytné upravit stravování kočky po kastraci. Vše je samozřejmě věcí samotných chovatelů. Odborníci však úpravu jídelníčku, zejména volbu granulí pro kastrované kočky více než doporučují.

Je to nejen proto, že speciální krmiva pro kastrované kočky hlídají tělesnou váhu našeho mazlíčka, ale celkově více dbají i na zdraví močových cest, na které mohou být právě po kastraci kočky citlivé.

A samozřejmě roli hraje i zmíněná váha a udržení ideální tělesné hmotnosti. Chovatelé sice mohou kočce ponechat i původní krmivo, ale vzhledem ke zvýšenému apetitu právě po kastraci se většinou kočka dožaduje častějšího krmení nebo běžnou denní porci sní daleko rychleji než před kastrací. A který majitel pak odolá smutnému kočičímu pohledu a nepřinese jí novou porci?

Víte, že… aneb proč na kastraci

I přesto, že odborníci stále více apelují na to, aby chovatelé dávali kočky kastrovat, řada z nich má stále pocit, že tak kočičku trápí, vystavuje jí vlivu narkózy nebo z jejich pohledu zbytečné operaci a odpírají jí něco, co je pro ni „přirozené“.

Věděli jste ale, že kastrace pozitivně ovlivňuje život kočičky v těchto oblastech?

  • Věk – kastrovaná kočka se běžně dožívá i dvojnásobně vyššího věku oproti kočce nekastrované. To není způsobeno jen případnou nehodou, která často bohužel nekastrované kočky potkává, jako je pád, sražení autem atd., ale výrazně vyšší kvalitou života a prevencí před řadou onemocnění

  • Zdraví – kastrace má dokonce pozitivní vliv i na případný vznik rakoviny vaječníků a dělohy, kterému pomáhá předcházet. Příznivý vliv má ale i na celkovou kondici, kdy kočka není vystavena šokům pro organismus jako je nechutenství, extrémní vyhublost, průjmy nebo zvracení, se kterými často v reprodukčním období bojuje

  • Psychika – kočka je více klidnější, nikoli však líná a neaktivní, více se mazlí a neprochází stresem v období „kočičí říje“

A jak vaši kočku připravit na samotnou kastraci nebo co dělat po příchodu domů s čerstvě vykastrovanou kočkou? O tom zase příště…

Další články