Facebook
Volba spotřebitelů
Kočičí dvířka – ano nebo ne?

Kočičí dvířka – ano nebo ne?

Kdo z majitelů koček žijících v domku by to neznal? Kočka postává u dveří na zahradu, mňouká u nich, škrábe a hned jak ráno vylezete z postele se dožaduje odchodu ven. A tak jí pustíte. Uplyne pár desítek minut a situace se opakuje, ovšem z druhé strany.

A tak celý den dokola. Pokud nemůžete nechávat otevřeno do domu celý den, ať už z důvodu, že není ještě to správné počasí nebo proto, že potřebujete někam odjet, případně pokud nehodláte být otokem vašeho čtyřnohého mazlíčka, zdá se, že řešení pro vás představují kočičí dvířka. A i když právě dvířka přesně tyto situace řeší, celá řada majitelů se jich obává. Někdo argumentuje tím, že jde o příliš velký zásah do domu nebo dveří, další se obává, zda jimi nemůže foukat nebo napršet a jiným zase nevyhovuje, že si kočka bude chodit, jak se jí zachce. Pojďme se proto podívat na kočičí dvířka více z blízka, ať můžete zhodnotit, zda jsou pro vás řešením či nikoli.

Co řeší kočičí dvířka

Bydlíte v domku, popřípadě máte předzahrádku či pravidelně jezdíte na chatu a k tomu máte svého kočičího mazlíčka, který je zvyklý kromě vnitřního prostoru pobývat i na zahradě? V tom případě se s ohledem na zlepšující se počasí a prodlužující dny, zřejmě neubráníte jeho rostoucí touze být venku.

Kočky jsou ale svými vlastními pány a jen tak si „šéfovat“ nenechají. Dělají přesně co chtějí a kdy chtějí a stejně tak je to i s jejich touhou být venku. Domů se zkrátka vrátí až samy uznají za vhodné. I z toho důvodu vznikla takzvaná kočičí dvířka. Speciální průlez, kterým se kočka jednoduše dostane ven a následně opět dovnitř bez nutnosti na někom žadonit, aby jí pouštěl tam a sem.

Kočka konečně může být svým vlastním pánem se vším všudy a její majitel se pro změnu zabaví další starosti a často nekomfortní situace, kdy jí musí otevírat ven a pak naopak hlídat, zda se už nevrátila a nechce zpět do domu. Stejně jako vše, mají i kočičí dvířka svá ALE…

Shrňme si proto nejčastěji obavy a důvody, proč s nimi řada majitelů otálí.

Instalace kočičích dvířek

Jeden z faktů, který u majitelů koček budí největší obavy je instalace dvířek. Často řeší, na jaké dveře, případně do jaké stěny je instalovat, zda to nebude moc velký zásah do domu a jak samotnou instalaci zvládnout.

Odborníci však obavy majitelů považují za daleko větší komplikaci než samotnou instalaci. S tou si totiž chovatel nemusí příliš dělat hlavu, protože dnes už drtivá většina prodejců kočičích dvířek nabízí i službu samotné instalace, stejně jako zhodnocení, kam v domě přesně dvířka umístit.

Nejsnazší umístění je pochopitelně do dveří, ale problém nepředstavuje dokonce ani stěna domu. A pokud majitel žije v moderním domě s velkými francouzskými okny, lze dvířka bez problémů nainstalovat dokonce i do samotného skla. Jediným místem, kam se kočičí dvířka nedoporučuje umisťovat jsou bezpečnostní skla dveří.

Dvířka a nepříznivé počasí

Další, z čeho mají kočičí chovatelé obavy jsou povětrnostní podmínky a počasí neboli, jak se v takovém případě dvířka chovají - teda, zda jimi do domu nemůže táhnout nebo napršet. I v tomto případě jde o zbytečnou obavu. Dvířka velmi kvalitně těsní, takže ani v případě vydatnějších lijáků nebo zimního sněžení nehrozí, že bude do domu zatékat. Dvířka se totiž dají snadno uzavřít, vybaveny jsou rovněž kvalitním těsněním, kdy jimi dokonce ani neprofukuje nebo takzvaně neprotahuje. Při nepřízni počasí navíc kočku ven nepouštíme, tudíž není ani potřeba, aby měla dvířka otevřena, takzvaně na lítačku. Jejich uzavřením na pevno tak vyřešíme i tuto otázku.

Cizí kočka v domě

Jedním z problémů, kterého se také někteří majitelé koček mohou obávat je ten, aby dvířky nepřišla domů úplně jiná kočka. To se sice běžně nestává, ale i tato situace jde řešit. Existují totiž už i speciální elektronická dvířka, která reagují na čip, známku nebo obojek kočky, a tak domů pustí skutečně jen tu naší. Jinak řečeno, před ní se dvířka otevřou a před jinou zůstanou uzavřeny. Nehledě na to, že každá kočka velmi dobře ví, kam patří, a zvláště pokud v našem domě či na zahradě cítí jiné kočky, tak se běžně do jejich teritoria a k nám do domu nebude chtít dostat.

Kočka příliš velkým pánem

Posledním problémem pak může být obava majitelů, že kočka bude zcela vlastním pánem. Na jednu stranu nechceme za kočičkou běhat a dělat jí službu u dveří, na druhou stranu ji ale chceme mít pod kontrolou. I to lze ale jednoduše řešit. Dvířka můžeme bez problémů například na noc nebo vybraný čas uzavřít a znovu je otevřít až sami uznáme za vhodné. Lze to udělat jak manuálně, tak u elektronických dvířek je dokonce možnost zadat dobu, kdy budou otevřeny a kdy uzavřeny elektronicky. I kočičí dvířka totiž patří do kategorie chytrých zařízení.

Výhody a nevýhody kočičích dvířek

Výhody

  • Neděláme kočce otroka
  • Kočka se může samovolně dostat ven a zpět dovnitř
  • Lze nastavit čas, po který budou dvířka otevřená a kdy naopak uzavřená
  • Jednouché ovládání a intuitivní pochopení pro kočičku
  • Možnost instalace téměř kamkoli
  • Ochrana před vniknutím cizího zvířete
  • Ochrana před nepříznivým počasím

Nevýhody

  • Nemáme kočičku 100% pod kontrolou
  • Zásah do rázu našeho domu či chaty, pokud žijeme v designovém interiéru
  • Elektronická kočičí dvířka mají vyšší pořizovací cenu

Další články